Privreda Srbije bankama, što stranim, što domaćim, duguje 19,66 milijardi evra, što je 11.135 evra po svakom zaposlenom u zemlji. Privatni sektor, s druge strane, potražuje milijarade i milijarde od države. Samo lokalna javna preduzeća privredi nisu platila oko 39 milijardi dinara. Koliko tek preduzeća međusobno duguju skoro je nemoguće utvrditi, a najgrublje procene govore da je reč o oko tri do četiri milijarde evra. Proizvođači na novac za isporučenu robu u Srbiji u proseku čekaju 128 dana. Deo dugovanja se nikada ne naplati. Naplata je najveći problem koji imamo u poslovanju. Oko 15 odsto potraživanja nikada ne uspemo da naplatimo. Firme naruče robu i jednostavno nestanu. Nema ih nigde. U proseku na naplatu čekamo od mesec do dva meseca. To možda ne deluje previše kada se poredi sa drugim delatnostima. U mlekarstvu je to dug period. Proizvođači mleka traže pare na svakih 15 dana.
Privreda Srbije bankama, što stranim, što domaćim, duguje 19,66 milijardi evra, što je 11.135 evra po svakom zaposlenom u zemlji.
Privatni sektor, s druge strane, potražuje milijarade i milijarde od države. Samo lokalna javna preduzeća privredi nisu platila oko 39 milijardi dinara. Koliko tek preduzeća međusobno duguju skoro je nemoguće utvrditi, a najgrublje procene govore da je reč o oko tri do četiri milijarde evra.
Proizvođači na novac za isporučenu robu u Srbiji u proseku čekaju 128 dana. Deo dugovanja se nikada ne naplati.
- Naplata je najveći problem koji imamo u poslovanju - kaže Radenko Matić, vlasnik kruševačke firme za proizvodnju mlečnih proizvoda „Maksimlek“.
- Oko 15 odsto potraživanja nikada ne uspemo da naplatimo. Firme naruče robu i jednostavno nestanu. Nema ih nigde. U proseku na naplatu čekamo od mesec do dva meseca. To možda ne deluje previše kada se poredi sa drugim delatnostima. U mlekarstvu je to dug period. Proizvođači mleka traže pare na svakih 15 dana.
Na svoj novac u Srbiji najduže čekaju građevinske firme. U proseku - 236 dana. Preduzeća u elektroenergetici novac čekaju oko 204, a proizvođači prehrambenih proizvoda 186 dana.
- Republika se trudila da izmiri dugovanja prema građevinskoj industriji i rokovi su sa šest meseci spali na oko četiri meseca - kaže Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca.
- Poseban problem su državna, neprivatizovana, preduzeća. Mnoga su zbog nagomilanih dugovanja otišla u stečaj. Pre krize oko sedam odsto dugova nikada nije naplaćivano, a sada je taj procenat i dupliran. Dužnici odu u stečaj ili daju nenaplative menice, a neki nude da umesto novca potraživanja isplate u robi ili uslugama.
Rezultat lanca potraživanja je 64.437 preduzeća i radnji u blokadi. Na naplatu im je pristiglo 226,2 milijarde dinara, i to bez obračunate kamate. Iz besparice poslednje tri godine ni na dan nije uspelo da se iščupa 19.402 firme. Toliko ih je steklo uslov za automatski stečaj tokom prošle i ove godine, a među njima je već 9.524 ugašenih.
S druge strane, suočeni sa nelikvidnošću, i privatnici nisu redovni u isplaćivanju svojih obaveza prema državi. Poslednji podaci pokazuju da svega 26,25 odsto njih poreze i doprinose namiruje u predviđenom roku. Svega 18,23 odsto poslodavaca uspeva na vreme da isplati zaradu zaposlenima, a 18,54 odsto njih sa platama kasni više od tri meseca.